O NÁS:
Jóga je mimo jiné naukou o umění vnitřního pozorování, na jehož základě se Nám odkrývá možnost nahlédnout skutečný stav. To je velmi úzce spojeno s nalézáním vnitřního klidu.  Přejeme si, aby pro Vás Zen & Jo bylo prostorem, kde se můžete svobodně, beze studu a v pohodě realizovat v tomto směru, místem, kde budete cítit přijetí a absenci soutěživosti.  


LEKTOŘI:


Johana Vozdeková

Na začátku byl sen, který se malými krůčky změnil v realitu. Mým cílem bylo vytvořit prostory ke cvičení, ke sdílení, kam budou lidé chodit takoví, jací jsou! Beze studu, bez posuzování. A byla to právě jóga, jenž mi ukázala cestu k pochopení. Můj sen je na světě a pevně doufám, že si zde budete plnit i ten váš :) Zkoušejte, učte se, každý lektor je jiný, jedinečný a každý má svou jedinečnou zprávu, kterou vám skrze lekce předává.

* Majitelka studia, hatha jóga, relaxační jóga, čakra jóga, yoga workout, osobní tréninky a další

 Petra Štrossová

 K józe mě přivedla moje kamarádka jogínka Dina Wills ve Francii, kde jsem řadu let žila.Zapůsobil na mě její dynamický styl výuky, který se pro mě stal výchozí. 

V době, kdy jsem se s jógou potkala jsem jí brala jako jakýsi doplněk k mým sportovním aktivitám (skialpinismus,lezení po skalách,horské tůry ap.) Díky ní jsem pociťovala větší sílu a stabilitu, nejen ve svém fyzickém těle, začalo mi být dobře na duchu a tak jsem jógu začala praktikovat pravidelně, lámala jsem se v krkolomných pozicích zleva doprava, vzhůru nohama, dopředu a dozadu..a šlo mi to.

 Vydala jsem se proto lektorskou cestou, nejen proto, že mě jóga baví, ale také proto, že ve dnech mé lenosti si na tu podložku zkrátka stoupnout musím, je to pro mě příležitost poznat sama sebe, ale i spousta krásných lidí, kteří jsou s jógou spojeni, to se mi líbí již 10let, kterých jógu praktikuji.

  • Hatha jóga, vinjása, power jóga, gravid jóga 

Václav Hnízdil

V letech 2001 - 2009 jsem studoval jógu na ostrově Tenerife pod vedením učitelky Patrizia deSabata, která je pro mě zosobněním živoucího mistra hathayogy školy iyengar.

Zlomem v životě byl rok 2006, kdy mi byl po vleklých bolestech beder diagnostikován benigní nádor v míšním kanálu, který téměř přerušil míchu. Dle lékařů jsem unikl o vlásek kolečkovému křeslu.

Takto mě vesmír přinutil se zastavit a přehodnotit dosavadní hektický život. Díky józe jsem ku překvapení rehabilitačních lékařů začal chodit v podstatě okamžitě a pomalu zpět nabýval rovnováhu.

V letech 2008 a 2009 jsem se zůčastnil intenzivních kurzů kundalini jógy pod vedením Carlose Uruttii Francote a tento zážitek změnil můj život a pohled na praxi jógy. Carlos mi ukázal realitu vyššího vědomí a neuvěřitelnou sílu královské disciplíny Kundalini jógy. Od tohoto okamžiku se věnuji jejímu intenzivnímu studiu.

V roce 2013 jsem vystudoval roční kurz pro učitele Kundalini jógy a pokračuji ve studiu druhé úrovně učitelského tréninku.

Jóga mi ukázala, že vlastní realitu si projektujeme každý sám a každý musí vzít zodpovědnost za svůj život do vlastních rukou.

  • Kundaliní jóga, Acro jóga, Gong bath


Vanda Troníčková

 S jógou jsem se poprvé setkala v roce 2010 v Kanadě a okamžitě a intenzivně zasáhla do mého vnitřního prostoru.  Cítila jsem obrovské překvapení a byla jsem velmi štˇastná z poznaní, že něco může tak hluboce  ovlivnit můj vnitřní stav (z dlouhodobého hlediska pak pak vnitřní nastavení) Záhy jsem jí začala praktikovat pod vedením skvělé lektorky Tiny Marii James.  Po Kanadě odcestovala do Indie a absolvovala svůj první 200 hr YTTC s komunitou Yoga Tribe pod vedením Scarlett Mehigan , Mark Ansari, Raquel Ansari (Inspira yoga) a jiných. Důležitou osobou která významně podpořila a rozšířila mé vnímání je Nicola Stephenson jógová lektorka, nutriční specialistka a skvělá učitelka meditace. 6 měsíční pobyt v Asii jsem zakončila pobytem v tichu v thajském klášteře Suank Mokh.

Momentálně jsem studentkou jógové terapie v instituci Arsha yoga v Indii,(Yogacharya Harilalji, Marie Meera Karanath) procházím různými vzdělávacími kurzy, které současně pořádáme s mou kamarádkou Péťou Štrossovou a připravuji se na roční studium jógové terapie pod studiem Akasha v Praze. Za mou učitelku kromě jiných skvělých osobností, které jsem měla to štěstí potkat, považuji zejména Barboru Hu, která mě dlouhodobě, láskyplně podporuje na mé jógové a lektorské cestě.

Má osobní i lektorská praxe se v čase proměňovala z dynamického jógového stylu k jemnějším formám v souvislosti s potřebou jít hlouběji do sebe sama. V současné době době bych jí nazvala takovou meditativní kreativní vinjásou propojenou s dýchacími, koncentračními technikami.

Jóga v mém životě ovlivňuje zaběhnuté vzorce chování a vždy utváří prostor pro nové na velké paletě možností. Díky  ní jsem v životě pocítila vnitřní svobodu, zodpovědnost za své konání, a proud kreativity, který  je v mém  životě  pohonem a životní silou, s níž se na každodenní bázi učím nakládat:)

Cítím vděčnost za to, že si můžu díky jógové praxi uvědomit, že vše se dá řešit, měnit a rozvinout, za možnost sebereflexe. Jógu vnímám jako životní filosofii, "pohled na věc". Díky ní se cítím být reálnou součástí všeho co nás obklopuje. Jsem šťastná, že Vše co sama procítím skrz jógovou a životní praxi  mohu sdílet v rámci svých lekcí a cítím se životem velmi inspirovaná. 

  •   Hatha jóga, Vinjása,  jógová terapie, terapeutická jóga, gravid jóga, relaxační a meditační techniky.Verča Židíková

Jóga pro mě byla dlouhá léta způsob, jak uvolnit a protáhnout unavené svaly z ostatních sportů. Postupně se můj zájem o ni zvětšoval, za zlomový okamžik však považuji setkání s mou učitelkou jógy Vandou Troníčkovou, díky ní pro mě jóga získala zcela jiný rozměr.

A proč jsem se rozhodla právě pro dětskou jógu? Zprvu kvůli mé tříleté dceři. Hledala jsem způsob, jak malé dítě zapojit do své domácí jógové praxe, až jsem narazila na dětskou jógu a začala jsem se o ni více zajímat. Hledala jsem tipy a informace na internetu, domácí knihovnu jsme obohatili o pár kousku literatury s touto tématikou. Přesto mi stále něco chybělo. Až jsem s dcerou navštívila lekci jógy pro rodiče s dětmi, která pro mě bohužel byla zklamáním, ještě to odpoledne jsem se přihlásila na kurz metodiky dětské jógy pořádané Asociací dětské jógy. Po absolvování tohoto kurzu jsem cítila, že tohle je ono, to je ta cesta. My dospělí se totiž máme od dětí neustále co učit. Děti vše, co dělají, dělají zcela vědomě, jsou tady a teď. Je to něco, co je pro ně zcela přirozené, je to něco, co jsme my dospělí zapomněli. Proto sledujme své děti a učme se od nich.

* Dětská jóga

Marie - Christine-Simek

..Kreativní i velmi systematická. Vychytávám detaily, citlivě ladím a tvořím - především vizuálně a pocitově. Balancuji a vyvažuji. Někdy spojuji. Někdy rozděluji. Bortím a znovu vystavuji. Plynu, kráčím. Občas hopsám a tančím. A občas jen zůstávám, čekám a spočívám. Vždy ale v okouzlení z rozmanitosti bytí.

Nomád srdcem, tělem i duší, od malička vedena k alternativnějšímu způsobu vnímání světa a východním tradicím (především buddhismu), jóga mi přišla do cesty přes sedmi lety. Stala se mým velkým rádcem a blízkým spojencem, otevřela množství dveří k poznání sebe sama a k potkání dalších úžasných lidí a učitelů, českých i zahraničních.

Vstoupením na jógamatku se setkávám sama se sebou a tento (téměř až posvátný) prostor mi najednou dává možnost zakoušet plnou přítomnost, obrovskou vděčnost i inspiraci a touhu toto všechno rozšiřovat a prolínat dál, s dalšími lidmi.

Jó, jóga?

Styl jógy přizpůsobuji dle aktuálního naladění, potřeb a vyzařování skupiny, nově získaných zkušeností a momentálních životních okolností. Klíčové pro mne jsou všímavost ke svému dechu, respektování vlastního těla, přijímání svých pocitů a prožitků, prozkoumávání koncentrace a plynutí.

Nejčastěji kombinuji základy dynamičtější vinyasa flow s prvky hatha jógy, ale "rochním si" i v pomalé yin józe nebo jemné restorativní józe.

Srdcovou a zřejmě celoživotní cestou se pro mne stalo propojování cyklů (roku, přírody, Země, těla...), elementů a živlů s jógovou praxí. Rozpomínání se na dávno zapomenutý svět přirozenosti, soucitu, pokory a vzájemného propojení.

  • Vinjása jóga, hatha jóga,jemná jóga


Markéta Formanová

Tanec je pro mě studiem těla, prostoru, času a vlastního já. Je mi únikem do jiného světa a dává mi možnost rozvíjet vlastní kreativitu. Miluji tanec z důvodu jeho bezeslovní expresivity, možnosti vyjádřit vlastní pocity a myšlenky. Pohyb může mít mnoho podob, proto ráda experimentuji s různými materiály, objekty, zvukem a spolupracuji s různými umělci (tanečníky, muzikanty, herci, vizuálními umělci). Díky tomu rozvíjím vlastní dovednosti a rozšiřuji tak své možnosti pracovat na Cross Art projektech.

Jsem lektorkou jevištního Pohybu v BA (Hons) Performing Arts na vysoke škole Yeats Art, Architecture and Design Academy jež je součástí Institutu Technologie (IT Sligo) v Irské Republice (IE).

Během workshopu vedených mimo školní instituci, se převážně zaměřuji na taneční improvizace, tvorbu choreografie a v poslední době do své praxe zahrnuji somatické techniky prohlubující znalost a uvědomění si stavby těla spojené s naší myslí a vnitřním já.

Můj zájem je také směřován na techniku Body Weather v rámci celosvětových seminářů Body & Landscape vedených např. Frank Van de Van.

Již během mého studia MA Contemporary Dance Performance na univerzite Irish World Academy of Music and Dance (2015, IE), jsem začala zkoumat vědomý vztah mezi tělem a myslí spojené s okolním prostředím a krajinou. Jak toto vzajemné spojení ovlivňuje např. naše smysly, imaginaci, tvořivost a to převážně z mé taneční praxe a později i z perspektivy pedagoga.

Mimo jiné ráda pracuji s dětmi na různých uměleckých dílnach. Od roku 2014 pořádáme spolu s Kate Wilson pravidelný letní taneční a výtvarný tábor v přírodě pro děti v Irsku.

Intenzivně se věnuji Aikidu a rekreačně Yoze.

Vlasta Novohradská

Kdyby mi někdo před pár lety řekl, že jóga bude mojí radostí, že budu navštěvovat jógové lekce, workshopy, semináře, že si udělám kurz instruktora powerjógy a na konce se rozhodnu vést vlastní lekce, smála bych se a kroutila hlavou, že ne!!! Vždyť to přeci nejsem vůbec já.... Ale ano, právě toto jsem já. Jóga mi změnila život a především změnila mě samotnou. V určitém období mi pomohla ze smutku, nespokojenosti, strachu a stresu. Naučila mě se zpomalit a uvědomit si sama sebe. Ukázala mi cestu ke své duši a naslouchat jejímu hlasu. Učí mě trpělivosti, pokoře, lásce a víře. Zároveň si nechávám prostor i pro jiné aktivity. Miluju hory, pohyb, svého koně a dynamický způsob cvičení. Proto jsou moje lekce kompromisem mezi relaxační jógou a workoutem.:)

Mé oblíbené motto " To co dáváš, to se Ti vrací"

  • Yoga workout